Texas Instruments SN74AUC16501DGVR
SN74AUC16501DGVR picture photo
Mfg. Part Number
SN74AUC16501DGVR
Manufacturer
Product Category
Logic - Universal Bus Functions
Brief Description
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TVSOP
Datasheet Download
SN74AUC16501DGVR.pdf
Availability of SN74AUC16501DGVR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74AUC16501DGVR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AUC16501DGVR
Internal Part NumberEIS-SN74AUC16501DGVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Universal Bus Functions
Series74AUC
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeUniversal Bus Transceiver
Number of Inputs-
Number of Circuits18-Bit
Current - Output High, Low9mA, 9mA
Voltage - Supply0.8 V ~ 2.7 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package56-TVSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AUC16501DGVR
Related LinksSN74AUC1, SN74AUC16501DGVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AUC16501DGVR Details Description
Related parts for SN74AUC16501DGVR
CHASSIS ALUM NATURAL 7"L X 7"W datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 650MA 690 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC SYNC BATT PACK CHARGER 32-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf