| Internal Part Number | EIS-SN74F112N | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Set(Preset) and Reset | |
| Type | JK Type | |
| Output Type | Differential | |
| Number of Elements | 2 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Frequency - Clock | 130MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Negative Edge | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 19mA | |
| Input Capacitance | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |