Texas Instruments SN74F11DR
SN74F11DR picture photo
Mfg. Part Number
SN74F11DR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC
Datasheet Download
SN74F11DR.pdf
Availability of SN74F11DR
QUANTITY
SN74F11DR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F11DR
Internal Part NumberEIS-SN74F11DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74F
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL5.6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F11DR
Related LinksSN74, SN74F11DR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F11DR Details Description
Related parts for SN74F11DR
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 200A 500VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 11MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 350MA datasheet.pdf
28-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 295MA 500 MOHM datasheet.pdf