| Internal Part Number | EIS-SN74F163ANE4 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Counters, Dividers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Binary Counter | |
| Direction | Up | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 4 | |
| Reset | Synchronous | |
| Timing | Synchronous | |
| Count Rate | 100MHz | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |