| Internal Part Number | EIS-SN74F169N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SSL Devices, 22/Jul/2014 | |
| PCN Design/Specification | Copper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Counters, Dividers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Binary Counter | |
| Direction | Up, Down | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 4 | |
| Reset | - | |
| Timing | Synchronous | |
| Count Rate | 100MHz | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 16-PDIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SN74F169N | |
| Related Links | SN74, SN74F169N Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 0877600616 | CONN HEADER 6POS 2MM R/A GOLD | datasheet.pdf | |