Texas Instruments SN74F2373DW
SN74F2373DW picture photo
Mfg. Part Number
SN74F2373DW
Manufacturer
Product Category
Logic - Latches
Brief Description
IC LATCH OCTAL TRANSP D 20-SOIC
Datasheet Download
SN74F2373DW.pdf
Availability of SN74F2373DW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74F2373DW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F2373DW
Internal Part NumberEIS-SN74F2373DW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package975
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Latches
Series74F
PackagingTube
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Circuit8:8
Output TypeTri-State
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Independent Circuits1
Delay Time - Propagation7.3ns
Current - Output High, Low3mA, 12mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F2373DW
Related LinksSN74F, SN74F2373DW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F2373DW Details Description
Related parts for SN74F2373DW
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 5V datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 512X36 15NS 132-PQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V SOT25-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BEIGE datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf