Texas Instruments SN74HCT14DE4
SN74HCT14DE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74HCT14DE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC HEX INVERTER HEX SCHM 14-SOIC
Datasheet Download
SN74HCT14DE4.pdf
Availability of SN74HCT14DE4
QUANTITY
SN74HCT14DE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74HCT14DE4
Internal Part NumberEIS-SN74HCT14DE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HCT
PackagingTube
Logic TypeInverter
Number of Circuits6
Number of Inputs6
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 0.6 V
Logic Level - High1.9 V ~ 2.1 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 5.5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74HCT14DE4
Related LinksSN74HC, SN74HCT14DE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74HCT14DE4 Details Description
Related parts for SN74HCT14DE4
RES SMD 1.1 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf