Texas Instruments SN74LS240N
SN74LS240N picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS240N
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP
Datasheet Download
SN74LS240N.pdf
Availability of SN74LS240N
QUANTITY
SN74LS240N Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS240N
Internal Part NumberEIS-SN74LS240N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LS
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 24mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS240N
Related LinksSN74L, SN74LS240N Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS240N Details Description
Related parts for SN74LS240N
TERMINAL BLOCK 5MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR V921 RCVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 26K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf