Texas Instruments SN74LS75D
SN74LS75D picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS75D
Manufacturer
Product Category
Logic - Latches
Brief Description
IC LATCH QUAD BISTABLE 16-SOIC
Datasheet Download
SN74LS75D.pdf
Availability of SN74LS75D
QUANTITY
SN74LS75D Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS75D
Internal Part NumberEIS-SN74LS75D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Latches
Series74LS
PackagingTube
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Circuit1:1
Output TypeDifferential
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Independent Circuits4
Delay Time - Propagation9ns
Current - Output High, Low400µA, 8mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS75D
Related LinksSN74, SN74LS75D Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS75D Details Description
Related parts for SN74LS75D
IC REG LDO 1.5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf