Texas Instruments SN74LV125APW
SN74LV125APW picture photo
Mfg. Part Number
SN74LV125APW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP
Datasheet Download
SN74LV125APW.pdf
Availability of SN74LV125APW
QUANTITY
SN74LV125APW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LV125APW
Internal Part NumberEIS-SN74LV125APW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LV
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low16mA, 16mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LV125APW
Related LinksSN74LV, SN74LV125APW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LV125APW Details Description
Related parts for SN74LV125APW
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A KEY-X TIN datasheet.pdf
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
KIT ACCSRY FLANGE 37.1X103" CLR datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf