Texas Instruments SN74LV125APWRE4
SN74LV125APWRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LV125APWRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP
Datasheet Download
SN74LV125APWRE4.pdf
Availability of SN74LV125APWRE4
QUANTITY
SN74LV125APWRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LV125APWRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LV125APWRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LV
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low16mA, 16mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LV125APWRE4
Related LinksSN74LV1, SN74LV125APWRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LV125APWRE4 Details Description
Related parts for SN74LV125APWRE4
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE MOD 3PH BRDG 800V 30A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIMIT SW, SIDE PLUNGER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf