Texas Instruments SN74LVC125APWRG3
SN74LVC125APWRG3 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC125APWRG3
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS BUFF 3ST QUAD 14TSSOP
Datasheet Download
SN74LVC125APWRG3.pdf
Availability of SN74LVC125APWRG3
QUANTITY
SN74LVC125APWRG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC125APWRG3
Internal Part NumberEIS-SN74LVC125APWRG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherBOM/Assembly Site Updates 03/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC125APWRG3
Related LinksSN74LVC1, SN74LVC125APWRG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC125APWRG3 Details Description
Related parts for SN74LVC125APWRG3
PHOTODIODE 950NM 17.74MM SQ TO-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FILTER SAW 1591.50 MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf