Texas Instruments SN74LVC2952ADWRE4
SN74LVC2952ADWRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2952ADWRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC
Datasheet Download
SN74LVC2952ADWRE4.pdf
Availability of SN74LVC2952ADWRE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74LVC2952ADWRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2952ADWRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2952ADWRE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2952ADWRE4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2952ADWRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2952ADWRE4 Details Description
Related parts for SN74LVC2952ADWRE4
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER PFC ZVS 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC ARM CORTEX MCU 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf