Texas Instruments SN74LVC2G14DBVR
SN74LVC2G14DBVR picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G14DBVR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER DUAL SHMT-T SOT-23-6
Datasheet Download
SN74LVC2G14DBVR.pdf
Availability of SN74LVC2G14DBVR
QUANTITY
SN74LVC2G14DBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G14DBVR
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G14DBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire Base 22/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeInverter
Number of Circuits2
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.3 V ~ 1.4 V
Logic Level - High1.4 V ~ 3.7 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-23-6
Package / CaseSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G14DBVR
Related LinksSN74LVC, SN74LVC2G14DBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G14DBVR Details Description
Related parts for SN74LVC2G14DBVR
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 5V SQ 17MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf