Texas Instruments SN74LVC2G32DCTRE4
SN74LVC2G32DCTRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G32DCTRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8
Datasheet Download
SN74LVC2G32DCTRE4.pdf
Availability of SN74LVC2G32DCTRE4
QUANTITY
SN74LVC2G32DCTRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G32DCTRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G32DCTRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSM8
Package / Case8-LSSOP (0.11", 2.80mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G32DCTRE4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2G32DCTRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G32DCTRE4 Details Description
Related parts for SN74LVC2G32DCTRE4
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048G/X 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CORD ITALY ROJ H05VV-F 2.5M 2X1 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf