Texas Instruments SN74LVC2G32DCUTG4
SN74LVC2G32DCUTG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G32DCUTG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 2CH 2-INP US8
Datasheet Download
SN74LVC2G32DCUTG4.pdf
Availability of SN74LVC2G32DCUTG4
QUANTITY
SN74LVC2G32DCUTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G32DCUTG4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G32DCUTG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageUS8
Package / Case8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G32DCUTG4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2G32DCUTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G32DCUTG4 Details Description
Related parts for SN74LVC2G32DCUTG4
MODULE DDR SDRAM 2GB 184-DIMM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf