Texas Instruments SN74LVC2T45DCUT
SN74LVC2T45DCUT picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2T45DCUT
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 2B N-INV US8
Datasheet Download
SN74LVC2T45DCUT.pdf
Availability of SN74LVC2T45DCUT
QUANTITY
SN74LVC2T45DCUT Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2T45DCUT
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2T45DCUT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA1.65 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1.65 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate420Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Supplier Device PackageUS8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2T45DCUT
Related LinksSN74LVC, SN74LVC2T45DCUT Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2T45DCUT Details Description
Related parts for SN74LVC2T45DCUT
BATTERY VRLA 12V 45W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE BATT 10-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
07P SL156 HSG W/THRU BD LATCH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 75KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf