| Internal Part Number | EIS-SN74V293-7GGM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 184 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 1.125M (64K x 18)(128K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 133MHz | |
| Access Time | 5ns | |
| Voltage - Supply | 3.15 V ~ 3.45 V | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |