Texas Instruments SN75154DG4
SN75154DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75154DG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC
Datasheet Download
SN75154DG4.pdf
Availability of SN75154DG4
QUANTITY
SN75154DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75154DG4
Internal Part NumberEIS-SN75154DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeReceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers0/4
Duplex-
Receiver Hysteresis3.3V
Data Rate-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75154DG4
Related LinksSN751, SN75154DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75154DG4 Details Description
Related parts for SN75154DG4
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.6A TO277 datasheet.pdf
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
VARISTOR 20MM EPOXY 5KA 19.8V datasheet.pdf