Texas Instruments SN75ALS160DWE4
SN75ALS160DWE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75ALS160DWE4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS XCVR OCTAL 20-SOIC
Datasheet Download
SN75ALS160DWE4.pdf
Availability of SN75ALS160DWE4
QUANTITY
SN75ALS160DWE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75ALS160DWE4
Internal Part NumberEIS-SN75ALS160DWE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolIEEE 488
Number of Drivers/Receivers8/8
DuplexHalf
Receiver Hysteresis650mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75ALS160DWE4
Related LinksSN75ALS, SN75ALS160DWE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75ALS160DWE4 Details Description
Related parts for SN75ALS160DWE4
CONN AC RCPT .8MM SNAP/SOLDER datasheet.pdf
IC AUD/VIDCROSSPOINT SWIT 36SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf