Texas Instruments SN75ALS160DWR
SN75ALS160DWR picture photo
Mfg. Part Number
SN75ALS160DWR
Brief Description
IC BUS XCVR OCTAL 20-SOIC
Datasheet Download
SN75ALS160DWR.pdf
Availability of SN75ALS160DWR
QUANTITY
SN75ALS160DWR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75ALS160DWR
Internal Part NumberEIS-SN75ALS160DWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageSN75ALS160DWR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolIEEE 488
Number of Drivers/Receivers8/8
DuplexHalf
Receiver Hysteresis650mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75ALS160DWR
Related LinksSN75AL, SN75ALS160DWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75ALS160DWR Details Description
Related parts for SN75ALS160DWR
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 0502 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV N1500 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf