Texas Instruments SN75C3222EDWR
SN75C3222EDWR picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3222EDWR
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC MULT-CH RS232 DVR/RCVR 20SOIC
Datasheet Download
SN75C3222EDWR.pdf
Availability of SN75C3222EDWR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN75C3222EDWR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3222EDWR
Internal Part NumberEIS-SN75C3222EDWR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3222EDWR
Related LinksSN75C3, SN75C3222EDWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3222EDWR Details Description
Related parts for SN75C3222EDWR
CONN JACK PHONO 2POS REAR PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W SGL 5V OUT DIP24 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT54 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AL datasheet.pdf
2.8MM RCPT SEALED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf