Texas Instruments SN75C3223DWE4
SN75C3223DWE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3223DWE4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC
Datasheet Download
SN75C3223DWE4.pdf
Availability of SN75C3223DWE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN75C3223DWE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3223DWE4
Internal Part NumberEIS-SN75C3223DWE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3223DWE4
Related LinksSN75C3, SN75C3223DWE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3223DWE4 Details Description
Related parts for SN75C3223DWE4
MOSFET N-CH 30V 10A 8DSO datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 28PLCC datasheet.pdf
BS II SNGL RA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC datasheet.pdf