Texas Instruments SN75C3243PW
SN75C3243PW picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3243PW
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 28TSSOP
Datasheet Download
SN75C3243PW.pdf
Availability of SN75C3243PW
QUANTITY
SN75C3243PW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3243PW
Internal Part NumberEIS-SN75C3243PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers3/5
DuplexFull
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package28-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3243PW
Related LinksSN75C, SN75C3243PW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3243PW Details Description
Related parts for SN75C3243PW
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LINE DVR STER ADJ-GAIN 20-QFN datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 1 3/8-18 datasheet.pdf
MX QSFP MTP-LC BOUT CABLE ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP 20-24 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 33 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 4 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf