Texas Instruments SN75DP119RHHT
SN75DP119RHHT picture photo
Mfg. Part Number
SN75DP119RHHT
Manufacturer
Product Category
Interface - Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Brief Description
IC REDRIVER DISPLAYPORT 36VQFN
Datasheet Download
SN75DP119RHHT.pdf
Availability of SN75DP119RHHT
QUANTITY
SN75DP119RHHT Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75DP119RHHT
Internal Part NumberEIS-SN75DP119RHHT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeBuffer, ReDriver
ApplicationsDisplayPort
InputDisplayPort
OutputDisplayPort
Data Rate (Max)2.7Gbps
Number of Channels2
Delay Time325ps
Signal ConditioningInput Equalization, Output Pre-Emphasis
Capacitance - Input-
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply24.9mA
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case36-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package36-VQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75DP119RHHT
Related LinksSN75DP, SN75DP119RHHT Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75DP119RHHT Details Description
Related parts for SN75DP119RHHT
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
50 CKT KNIFE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf