Texas Instruments SN75LBC187DBRG4
SN75LBC187DBRG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75LBC187DBRG4
Brief Description
IC EIA-232 DRIVER/REC 28-SSOP
Datasheet Download
SN75LBC187DBRG4.pdf
Availability of SN75LBC187DBRG4
QUANTITY
SN75LBC187DBRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LBC187DBRG4
Internal Part NumberEIS-SN75LBC187DBRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Revision B 30/Mar/2015
Carrier Tape Revision C 09/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers3/5
DuplexFull
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate120Kbps
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LBC187DBRG4
Related LinksSN75LBC, SN75LBC187DBRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LBC187DBRG4 Details Description
Related parts for SN75LBC187DBRG4
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-3 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 LP 16NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf