Texas Instruments SN75LBC968DL
SN75LBC968DL picture photo
Mfg. Part Number
SN75LBC968DL
Brief Description
IC 9-CH BUS TRANSCEIVER 56-SSOP
Datasheet Download
SN75LBC968DL.pdf
Availability of SN75LBC968DL
QUANTITY
SN75LBC968DL Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LBC968DL
Internal Part NumberEIS-SN75LBC968DL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers9/9
DuplexHalf
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package56-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LBC968DL
Related LinksSN75LB, SN75LBC968DL Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LBC968DL Details Description
Related parts for SN75LBC968DL
HOOK-UP SOLID 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
COUPLING LD/LDP/CD3 LGRY datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
GPIO EXPANSIN KEYSCAN MATRIX datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI 14TSSOP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf