Texas Instruments SN75LBC978DLR
SN75LBC978DLR picture photo
Mfg. Part Number
SN75LBC978DLR
Brief Description
IC 9-CH DIFF TRANSCEIVER 56-SSOP
Datasheet Download
SN75LBC978DLR.pdf
Availability of SN75LBC978DLR
QUANTITY
SN75LBC978DLR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LBC978DLR
Internal Part NumberEIS-SN75LBC978DLR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers9/9
DuplexHalf
Receiver Hysteresis45mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package56-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LBC978DLR
Related LinksSN75LB, SN75LBC978DLR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LBC978DLR Details Description
Related parts for SN75LBC978DLR
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 270POS 9COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.2V -12.8V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf