Texas Instruments SN75LVDS050D
SN75LVDS050D picture photo
Mfg. Part Number
SN75LVDS050D
Brief Description
IC DIFF DRVR/RCVR LV DUAL 16SOIC
Datasheet Download
SN75LVDS050D.pdf
Availability of SN75LVDS050D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN75LVDS050D Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LVDS050D
Internal Part NumberEIS-SN75LVDS050D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
TypeTransceiver
ProtocolLVDS
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis-
Data Rate155Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LVDS050D
Related LinksSN75LV, SN75LVDS050D Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LVDS050D Details Description
Related parts for SN75LVDS050D
TRIMMER 100K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 152PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20S/AE20M/HKC20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2506 datasheet.pdf