Texas Instruments SN75LVDS390DG4
SN75LVDS390DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75LVDS390DG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC QUAD HI-SP RCVR LVDS 16-SOIC
Datasheet Download
SN75LVDS390DG4.pdf
Availability of SN75LVDS390DG4
QUANTITY
SN75LVDS390DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LVDS390DG4
Internal Part NumberEIS-SN75LVDS390DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeReceiver
ProtocolLVDS
Number of Drivers/Receivers0/4
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate200Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LVDS390DG4
Related LinksSN75LVD, SN75LVDS390DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LVDS390DG4 Details Description
Related parts for SN75LVDS390DG4
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1507TR 4" datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 20POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CURRENT PROBE AC/DC SCOPE 50MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
AMP FIBER OPTIC 2M CABLE PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf