ITT Cannon, LLC SNLF-S-S70-25L-R
SNLF-S-S70-25L-R picture photo
Mfg. Part Number
SNLF-S-S70-25L-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN STR RCPT SET SCRW SKT RED
Datasheet Download
SNLF-S-S70-25L-R.pdf
Availability of SNLF-S-S70-25L-R
QUANTITY
SNLF-S-S70-25L-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SNLF-S-S70-25L-R
Internal Part NumberEIS-SNLF-S-S70-25L-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSnaplock
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSet Screw
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating250A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNLF-S-S70-25L-R
Related LinksSNLF-S-S, SNLF-S-S70-25L-R Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
SNLF-S-S70-25L-R Details Description
Related parts for SNLF-S-S70-25L-R
CONN CABLE SEAL CPC SIZE5 BOOT datasheet.pdf
IC CHARGE/POWER MGMT 20-QFN datasheet.pdf
SWITCH SPDT 2A LEVER SOLDER 125V datasheet.pdf
MODULE CYFI WIGGLE ANTENNA datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR NA40-6-H datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208QFP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 400 OHM 12W datasheet.pdf