ITT Cannon, LLC SNPFL-S-C50-25L-R
SNPFL-S-C50-25L-R picture photo
Mfg. Part Number
SNPFL-S-C50-25L-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PNL RCPT CRIMP SKT RED
Datasheet Download
SNPFL-S-C50-25L-R.pdf
Availability of SNPFL-S-C50-25L-R
QUANTITY
SNPFL-S-C50-25L-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SNPFL-S-C50-25L-R
Internal Part NumberEIS-SNPFL-S-C50-25L-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSnaplock
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating250A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNPFL-S-C50-25L-R
Related LinksSNPFL-S-, SNPFL-S-C50-25L-R Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
SNPFL-S-C50-25L-R Details Description
Related parts for SNPFL-S-C50-25L-R
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC HEX CLAMPING CIRCUIT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 9-12V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf