TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine SO63-1-55-20-90
SO63-1-55-20-90 picture photo
Mfg. Part Number
SO63-1-55-20-90
Manufacturer
Product Category
Solder Sleeve
Brief Description
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD
Datasheet Download
SO63-1-55-20-90.pdf
Availability of SO63-1-55-20-90
QUANTITY
SO63-1-55-20-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of SO63-1-55-20-90
Internal Part NumberEIS-SO63-1-55-20-90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information131802-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductSolderSleeve Wire Splices
Standard Package500
Category Cables, Wires - Management
FamilySolder Sleeve
SeriesSolderSleeve SO63
TypeWire to Wire
Diameter0.075" (1.9mm), 0.105" (2.6mm)
Length0.650" (16.51mm)
ColorBlue, Transparent
FeaturesImmersion Resistant, Preinstalled Lead Wire
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SO63-1-55-20-90
SO63-1-55-20-90 Details Description
Related parts for SO63-1-55-20-90
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MCU UNIV PERIF INTRFAC 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X8R 1210 datasheet.pdf