TE Connectivity Raychem Cable Protection SO63-3-55-20-5
SO63-3-55-20-5 picture photo
Mfg. Part Number
SO63-3-55-20-5
Manufacturer
Product Category
Solder Sleeve
Brief Description
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD
Datasheet Download
SO63-3-55-20-5.pdf
Availability of SO63-3-55-20-5
QUANTITY
SO63-3-55-20-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SO63-3-55-20-5
Internal Part NumberEIS-SO63-3-55-20-5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSolderSleeve Wire Splices
Standard Package500
Category Cables, Wires - Management
FamilySolder Sleeve
SeriesSolderSleeve SO63
TypeWire to Wire
Diameter0.170" (4.3mm), 0.200" (5.1mm)
Length0.650" (16.51mm)