TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine SO63-3-55-20-90
SO63-3-55-20-90 picture photo
Mfg. Part Number
SO63-3-55-20-90
Brief Description
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD
Datasheet Download
SO63-3-55-20-90.pdf
Availability of SO63-3-55-20-90
QUANTITY
SO63-3-55-20-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of SO63-3-55-20-90
Internal Part NumberEIS-SO63-3-55-20-90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSolderSleeve Wire Splices
Standard Package100
TypeWire to Wire
Diameter0.170" (4.3mm), 0.200" (5.1mm)
Length0.650" (16.51mm)
ColorBlue, Transparent
FeaturesImmersion Resistant, Preinstalled Lead Wire
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SO63-3-55-20-90
SO63-3-55-20-90 Details Description
Related parts for SO63-3-55-20-90
SWITCH MAGNET SPST 3/4"DIA 2PCS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING 3/4" NATURAL 75' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf