TE Connectivity Raychem Cable Protection SO63-5-55-20-0
SO63-5-55-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
SO63-5-55-20-0
Brief Description
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD
Datasheet Download
SO63-5-55-20-0.pdf
Availability of SO63-5-55-20-0
QUANTITY
SO63-5-55-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SO63-5-55-20-0
Internal Part NumberEIS-SO63-5-55-20-0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSolderSleeve Wire Splices
Standard Package1,000
TypeWire to Wire
Diameter0.275" (7.0mm), 0.300" (7.6mm)
Length0.750" (19.05mm)
ColorBlue, Transparent
FeaturesImmersion Resistant, Preinstalled Lead Wire
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SO63-5-55-20-0
Related LinksSO63-5-, SO63-5-55-20-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
SO63-5-55-20-0 Details Description
Related parts for SO63-5-55-20-0
DIODE SCHOTTKY 90V 3A SMC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 18.869MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf