Vishay/Dale SOMC1603270KGEA
SOMC1603270KGEA picture photo
Mfg. Part Number
SOMC1603270KGEA
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC
Datasheet Download
SOMC1603270KGEA.pdf
Availability of SOMC1603270KGEA
QUANTITY
SOMC1603270KGEA Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMC1603270KGEA
Internal Part NumberEIS-SOMC1603270KGEA
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.090" (2.29mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMC1603270KGEA
Related LinksSOMC160, SOMC1603270KGEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SOMC1603270KGEA Details Description
Related parts for SOMC1603270KGEA
SURGE SUPP 180V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 6A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SERIES 2 datasheet.pdf
DISCONNECT TERM BLOCK 12-24AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf