Vishay/Dale SOMC160368R0GEA
SOMC160368R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
SOMC160368R0GEA
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC
Datasheet Download
SOMC160368R0GEA.pdf
Availability of SOMC160368R0GEA
QUANTITY
SOMC160368R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMC160368R0GEA
Internal Part NumberEIS-SOMC160368R0GEA
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.090" (2.29mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMC160368R0GEA
Related LinksSOMC160, SOMC160368R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SOMC160368R0GEA Details Description
Related parts for SOMC160368R0GEA
CONN HEADER 9POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf