Spectra Symbol SP-L-0012-103-3%-RH
SP-L-0012-103-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
SP-L-0012-103-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 12.5MM
Datasheet Download
SP-L-0012-103-3%-RH.pdf
Availability of SP-L-0012-103-3%-RH
QUANTITY
SP-L-0012-103-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of SP-L-0012-103-3%-RH
Internal Part NumberEIS-SP-L-0012-103-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductSoftPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesSoftPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 12.50mm (0 ~ 0.49")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP-L-0012-103-3%-RH
Related LinksSP-L-0012, SP-L-0012-103-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
SP-L-0012-103-3%-RH Details Description
Related parts for SP-L-0012-103-3%-RH
IC REG LDO 3V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
RES MO 2W 39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf