Amphenol Industrial SP00A-14-18S(301)
SP00A-14-18S(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-14-18S(301)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-14-18S(301).pdf
Availability of SP00A-14-18S(301)
QUANTITY
SP00A-14-18S(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-14-18S(301)
Internal Part NumberEIS-SP00A-14-18S(301)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-14-18S(301)
Related LinksSP00A-14, SP00A-14-18S(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-14-18S(301) Details Description
Related parts for SP00A-14-18S(301)
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 0.178 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.4A 58.4 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf