Amphenol Industrial SP00A-14-18S(SR)
SP00A-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-14-18S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-14-18S(SR).pdf
Availability of SP00A-14-18S(SR)
QUANTITY
SP00A-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00A-14-18S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-14-18S(SR)
Related LinksSP00A-14, SP00A-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-14-18S(SR) Details Description
Related parts for SP00A-14-18S(SR)
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf