Amphenol Industrial SP00A-16-23P
SP00A-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00A-16-23P.pdf
Availability of SP00A-16-23P
QUANTITY
SP00A-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-16-23P
Internal Part NumberEIS-SP00A-16-23P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-16-23P
Related LinksSP00A-, SP00A-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-16-23P Details Description
Related parts for SP00A-16-23P
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BACK CAM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 27POS datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 80MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 50V FLATPACK datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 80MA 11.8 OHM datasheet.pdf