Amphenol Industrial SP00A-22-55P(SR)
SP00A-22-55P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-22-55P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00A-22-55P(SR).pdf
Availability of SP00A-22-55P(SR)
QUANTITY
SP00A-22-55P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-22-55P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00A-22-55P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-22-55P(SR)
Related LinksSP00A-22, SP00A-22-55P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-22-55P(SR) Details Description
Related parts for SP00A-22-55P(SR)
IC INVERTER SINGLE 5SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-142V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf