Amphenol Industrial SP00A-22-55S
SP00A-22-55S picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-22-55S.pdf
Availability of SP00A-22-55S
QUANTITY
SP00A-22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-22-55S
Internal Part NumberEIS-SP00A-22-55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-22-55S
Related LinksSP00A-, SP00A-22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-22-55S Details Description
Related parts for SP00A-22-55S
AC/DC CONVERTER 5V 55W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
IC SERIAL LINK DVR AUTO 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf