Amphenol Industrial SP00CE-14-19P(SR)
SP00CE-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00CE-14-19P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00CE-14-19P(SR).pdf
Availability of SP00CE-14-19P(SR)
QUANTITY
SP00CE-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00CE-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00CE-14-19P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00CE-14-19P(SR)
Related LinksSP00CE-1, SP00CE-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00CE-14-19P(SR) Details Description
Related parts for SP00CE-14-19P(SR)
FUSE NUT ACS datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26H/AE26G/HPL26H datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf