Amphenol Industrial SP00CE-24-61S
SP00CE-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
SP00CE-24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00CE-24-61S.pdf
Availability of SP00CE-24-61S
QUANTITY
SP00CE-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00CE-24-61S
Internal Part NumberEIS-SP00CE-24-61S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00CE-24-61S
Related LinksSP00CE, SP00CE-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00CE-24-61S Details Description
Related parts for SP00CE-24-61S
GASKET 6.876 X 4.876" datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET QFN 60POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf