Amphenol Industrial SP00E-14-19S(003)
SP00E-14-19S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-14-19S(003)
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-14-19S(003).pdf
Availability of SP00E-14-19S(003)
QUANTITY
SP00E-14-19S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-14-19S(003)
Internal Part NumberEIS-SP00E-14-19S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-14-19S(003)
Related LinksSP00E-14, SP00E-14-19S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-14-19S(003) Details Description
Related parts for SP00E-14-19S(003)
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 20% 500V SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 0.6W 2512 datasheet.pdf