Amphenol Industrial SP00E-18-11S(003)
SP00E-18-11S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-18-11S(003)
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-18-11S(003).pdf
Availability of SP00E-18-11S(003)
QUANTITY
SP00E-18-11S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-18-11S(003)
Internal Part NumberEIS-SP00E-18-11S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-18-11S(003)
Related LinksSP00E-18, SP00E-18-11S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-18-11S(003) Details Description
Related parts for SP00E-18-11S(003)
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
20 50SR KIT,75D,UK datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG316 36" datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
STD TIM HOUSING MKII 3POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
10V + 5V References IC datasheet.pdf