Amphenol Industrial SP00E-20-26S(003)
SP00E-20-26S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-20-26S(003)
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-20-26S(003).pdf
Availability of SP00E-20-26S(003)
QUANTITY
SP00E-20-26S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-20-26S(003)
Internal Part NumberEIS-SP00E-20-26S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-20-26S(003)
Related LinksSP00E-20, SP00E-20-26S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-20-26S(003) Details Description
Related parts for SP00E-20-26S(003)
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23.6X30.3 BLK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.6A 70 MOHM TH datasheet.pdf