Amphenol Industrial SP00P-14-19P(375)
SP00P-14-19P(375) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-14-19P(375)
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-14-19P(375).pdf
Availability of SP00P-14-19P(375)
QUANTITY
SP00P-14-19P(375) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-14-19P(375)
Internal Part NumberEIS-SP00P-14-19P(375)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-14-19P(375)
Related LinksSP00P-14, SP00P-14-19P(375) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-14-19P(375) Details Description
Related parts for SP00P-14-19P(375)
CONN SPADE 10-12 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC MAC CTRLR 8/16BIT 128-LQFP datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/BLK 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN PLUG STR 5POS CRIMP PIN datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ULTRA LOW 6-DSBGA datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf